Hortensja ogrodowa - sadzenie, cięcie i nawożenie

W sklepach ogrodniczych znajdziemy hortensje ogrodowe niebieskie, białe i różowe. Kolor przeważnie jest uzależniony od pH gleby na której rośnie, jednak ta zasada nie dotyczy hortensji białej. Tutaj dowiecie się kiedy sadzić hortensje, jakie mają wymagania co do podłoża i jak często wymagają nawożenia. 




Kiedy sadzić hortensje?


Hortensje to takie kwiaty, które możemy sadzić przez cały sezon. Od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Przy sadzeniu wiosną, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Ważne jest to, aby sadzić hortensje w częściowo zacienionych miejscach. W przypadku hortensji bukietowych oraz dębolistnych wybieramy tylko nasłonecznione stanowiska. Ważna jest także osłona przed wiatrem. Oprócz tego, hortensje nie lubią sadzenia na miejscach o wystawie wschodniej, a także nie przepadają za bliskim sąsiedztwem wysokich krzewów i drzew. Tutaj wyjątkiem od reguły jest tylko hortensja pnąca. Hortensje lubią wilgotną, żyzną glebę, o odczynie lekko kwaśnym.


Kiedy przycinać hortensje?


  • Hortensja ogrodowa

Tej hortensji nie przycinamy. Ma kwiatostany niebieskie, różowe, białe lub amarantowe. Wypuszczają kwiaty na zeszłorocznych pędach. Po kwitnieniu usuwamy tylko przekwitnięte kwiatostany. Uważamy, aby nie uszkodzić pąków znajdujących się nieco niżej. Wczesną wiosną wycinamy tylko pędy chore i połamane. Jeżeli przytniemy hortensję zimą, mamy pewność, że wiosną nie zakwitnie.

  • Hortensja drzewkowata i bukietowa

Te odmiany przycinamy co roku. Przycinamy pędy nisko przy ziemi, zastawiając krótkie pędy z kilkoma pąkami. Dzięki temu hortensje będą miały piękne kwiaty.


Jak pielęgnować hortensje? 
Specjalne nawozy do hortensji znajdziemy w sklepie Przydomu.pl Od kwietnia do lipca stosujemy nawozy z dodatkiem azotu. W sierpniu stosujemy tylko nawozy jesienne, lub nawozy specjalnego przeznaczenia. W przypadku hortensji białych możemy stosować nawozy do barwienia kwiatów.

  • Nawóz barwiący:
Jest bardzo prosty w użyciu i działa niemal błyskawicznie. Składniki nawozu wchodzą w całą strukturę hortensji i barwią jej kwiaty na niebiesko. Rozchodzi się równomiernie, dzięki czemu kwiaty otrzymują intensywny, trwały kolor. Jednocześnie wzbogaca roślinę o składniki mineralne i wspomaga kwitnienie hortensji. Tego typu nawóz zawiera azot, więc stosujemy go tylko do sierpnia. 
Przy stosowaniu nawozu ściśle trzymamy się zaleceń producenta. 



  • Uniwersalny nawóz do hortensji
Ten nawóz według producenta możemy stosować od kwietnia do października. Jest to skoncentrowany nawóz mineralny, przeznaczony do wszystkich odmian hortensji. Nawóz ten można stosować nawet co dwa tygodnie. Nawóz jest w formie płynnej, przeznaczony do rozpuszczania w wodzie. Dodatkowym ułatwieniem w butelce jest dozownik, który pozwala odmierzać odpowiednie dawki. Nawóz jest bardzo wydajny, 10 ml roztworu rozpuszczamy w 1 l wody.








Sprawdź więcej nawozów jesiennych w Przydomu.pl 


Komentarze

  1. O tym nawozie barwiącym nie słyszałam, muszę go wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawożenie jesienne też jest ważne. Zastosowałam je w zeszłym roku i wiosną wszystko jakoś szybciej powschodziło.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kocham hortensje, to najpiękniejszy kwiat na ziemi <3 Nawożenie to podstawa, aby nasze kwiaty wyglądały zdrowo. Osobiście używam substralu, jak dla mnie najlepszy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz