Pigwa czy pigwowiec - znajdź różnicę!



Pigwa, czy raczej pigwowiec? Przeglądając różne zdjęcia, czy to na forach, czy na instagramie lub innych portalach społecznościowych podczas poszukiwań przepisów na przetwory z pigwowcem zauważyłam, że ludzie wciąż mylą te dwa owoce, a przecież różnią się nie tylko wyglądem, ale również wymaganiami w uprawie. I dlatego tutaj postanowiłam wziąć pod lupę te dwie różne rośliny. 




 

Pigwowiec - mały krzew

Pigwowiec to ciernisty krzew ozdobny, ale jednocześnie użytkowy. Z jego owoców można zrobić dżem, konfiturę, nalewkę, czy wrzucać go do herbaty. W Polsce uprawiane są trzy gatunki pigwowca: japoński, pośredni oraz okazały. Krzewy dorastają do 1-2m. Wczesną wiosną mają pomarańczowe, czerwone lub różowe kwiaty.

Owoce zaczynają pojawiać się już w kwietniu i maju, ale dojrzewają dopiero jesienią. Owoce pigwowca są małe, mają od 2 do 5 cm średnicy. Ich główną zaletą jest bardzo duża zawartość witaminy C oraz pektyn, jednak pamiętajmy o tym, że nie nadają się do spożycia na surowo. W postaci surowej są bardzo twarde i cierpkie. Nadają się jednak na różne przetwory. Mają więcej pektyn (substancji żelujących) niż pigwa i dłużej się gotują. Dzięki kwaśnemu posmakowi nie da się zastąpić pigwowca pigwą.
Pigwowiec jest bardzo łatwy w uprawie, nie ma dużych wymagań glebowych. Urośnie w każdej, przeciętnej glebie. Może rosnąć w słońcu lub w półcieniu. Co ważne, są odporne na mróz i suszę.Przycinamy go wiosną przy pomocy sekatora, usuwamy stare, połamane pędy.

https://www.przydomu.pl/sekatory.html
przydomu.pl


Pigwa - drzewo/krzew

Pigwa ma wygląd dużego krzewu lub drzewa. Przeważnie osiąga wielkość 2-3 metrów. Jednak drzewa pigwy mogą osiągnąć wysokość nawet 8 metrów. Kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Same kwiaty mają średnicę 5 cm. Mogą być koloru białego lub jasnoróżowego. Tutaj aby były owoce trzeba sadzić dwa drzewa lub krzewy obok siebie, jest to konieczne do wspólnego zapylenia.

Owoce pigwy swoim kształtem przypominają jabłko, mają przyjemny, intensywny zapach. Na początku są omszone, natomiast z czasem pokrywają się woskowym nalotem. Owoce dojrzewają dopiero w październiku. Po zerwaniu powinny jeszcze poleżeć od kilku dni do kilku tygodni. Dzięki temu zmienią kolor z zielonego na żółty. Owoce w smaku są neutralne.

Pigwa nie jest odporna na mróz, często przemarza. Dlatego jest rzadko widywana w ogrodach. Jeśli już chcemy mieć ją w swoim ogrodzie, powinna być w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru. Wymaga żyznej, lekko kwaśnej gleby. Pigwa ma płytki system korzeniowy, dlatego konieczna jest gleba bogata w wodę.

pixabay.com

Co łączy pigwę i pigwowca?

Właściwości pigwy i pigwowca są bardzo podobne. Są bardzo twarde, mają dużo witaminy C i nie mogą być spożyte zaraz po zerwaniu. Sprawdzają się idealnie jako przetwory. Możemy z nich robić dżemy, galaretki, nalewki, kompoty, dżemy. Warto wspomnieć, że są świetne przy przeziębieniu, czy stanach zapalnych gardła, żołądka, czy jamy ustnej. Mają działanie kojące, ochładzające (obniżają temperaturę ciała), a także powlekające i rozmiękczające. Są używane również przy leczeniu zajadów, odmrożeń, czy hemoroidów. W lecznictwie używa się również nasion. 


 

Komentarze

  1. Tak jak napisano wyżej, pigwowca nie można zastąpić w żaden sposób pigwą. Pigwowiec jest fajny, taki przykwaskowy idealny do przyprawiania dań mięsnych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przypomniały mi się właśnie aukcje na których można kupić pigwę pigwowca :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz